D LINK 8 PORT GIGABIT EASY DESKTOP SWITCH- DGS - 1008A
Features
Device Interfaces: 8 x 10/100/1000BASE-T Gigabit LAN ports
Switching Capacity: 16 Gbps
Packet Forwarding Rate: 11.90 Mpps
MAC Address Table Size: 4,000 entries
Jumbo Frame Support: Up to 9,216 bytes
Power Consumption: Maximum 4.80 W
Dimensions: 130 x 79 x 22 mm
Operating Temperature: 0 ~ 40 °C
Storage Temperature: -10 ~ 70 °C
Operating Humidity: 0% ~ 95% RH
Storage Humidity: 0% ~ 95% RH
Energy-Efficient Ethernet (EEE): Supports IEEE 802.3az
QoS (Quality of Service): Supports IEEE 802.1p QoS with 4 queues
Cable Diagnostics: Notifies users of cable conditions through product LEDs
Power Input: AC 100 ~ 240 V
Power Saving: By cable length and link status
Accessories
Terms and Conditions
30-day money-back guarantee
Shipping: 2-3 Business Days
Fast and Reliable Networking
Conserve Energy
Environmentally Friendly
Features
Air Discharge8kV
Auto MDI/MDIXYes
Comply with RoHS 6Yes
Contact Discharge4kV
Control802.3x Flow
Dimensions130 x 79 x 22 mm
Energy Efficiency Ethernet (EEE)Yes
FANFanless
Flash Memory Size64 KBytes
Head-of-line (HOL) Blocking PreventionYes
Interfaces8 x 1000Base-T
Jumbo Frame9,720 Bytes
MAC Address Table Size4,000
Max. Packet Forwarding Rate11.90 Mps
Maximum Heat Dissipation16.368 BTU/h
Maximum Power Consumption4.80 W
MTBF1,061,267 hours
Operating Altitude2000m
Operating Humidity0% ~ 95% RH
Operating Temperature0 ~ 40 °C
Packet Buffer Size192 KBytes
Power InputAC: 100 ~ 240 V
Power Saving By Cable LengthYes
Power Saving By Link StatusYes
Standby Power Consumption0.7 W
Storage Humidity0% ~ 95% RH
Storage Temperature-10 ~ 70 °C
Store & ForwardingYes
Surge/Lightning ProtectionAC Power Inet: 1kV; All Ethernet Ports: 1kV